راهنما و دستورالعمل ارایه سخنرانی

به منظور یکنواختی در ارایه مقالات شفاهی و پرهیز از هرگونه اشکال احتمالی نظیر به هم ریختگی فونت‏ها و... هنگام ارایه به نکات ذیل جهت تهیه اسلایدها توجه شود:

 1. حتما باید دارای آرم همایش در بالای اسلایدها باشد.
 2. تعداد اسلایدها براساس زمان اختصاص داده شده تنظیم گردد.
 3. تهیه اسلاید در رابطه با مقدمه ( Introduction ) محدود و بیشتر به روش و نتیجه‏گیری ( method & Results ) پرداخته شود.
 4. فایل‏های ارائه، با نرم افزارPower point 2003 و یاPDF  آماده گردد.
 5. در تهیه‏ی اسلایدهایPower point معمولاً مطالب علمی به صورت نکته‏ای ذکر می گردد و نیازی به توضیح و شرح بیش از حد در اسلایدها نیست.
 6. در انتخاب رنگ‏ها برای Power point دقت فرمایید، شکل‏ها و نمودارها بایستی از کیفیت کافی و تضاد رنگ برخوردار باشند.
 7. نوع قلم فارسیB Nazanin و قلم انگلیسی Times New Roman اتنخاب شود.
 8. زمان ارایه مقاله سخنرانی‏ها حداکثر 8 دقیقه می باشد و 2 دقیقه برای پرسش و پاسخ در نظر گرفته می شود (مجموعاً 10 دقیقه).

راهنما و دستورالعمل تهیه پوستر

تهیه پوستر مقالات علمی، طراحی و ترکیب بندی رنگ‏ها و شکل‏ها، به سلیقه و توانمندی نویسندگان گرامی بستگی دارد؛ بنابراین دبیرخانه همایش، ضمن اشاره به نکات مهم زیر، به طور کلی طراحی و تهیه پوسترها را به اختیار نویسندگان محترم می‏گذارد.

توجه به نکات زیر در تهیه پوستر الزامی است:

 1. از آنجا که دبیرخانه همایش محل‏های مشخصی را برای نصب پوستر در نظر گرفته است، لذا پوستر مقاله باید در ابعاد 50 × 70 سانتیمتر مربع تهیه شود (70 سانتیمتر ارتفاع و 50 سانتیمتر عرض).
 2. حتما باید دارای آرم همایش در بالای پوستر باشد.
 3. پوستر مقاله به صورت یک تکه چاپ گردد.
 4. پوسترها می‏بایست به صورت رنگی پرینت شده باشد و از چسباندن برگه‏ها روی مقوا خودداری شود.
 5. پوستر بایستی حاوی عنوان مقاله و نام ارایه‏دهندگان (نویسنده مسئول بایستی به صورت زیر خط‏دار در بین نویسندگان مقاله مشخص شده باشد)، نام دانشگاه یا محل کار، مقدمه، مواد و روش تحقیق، نتایج و بحث (جداول و نمودارها) نتیجه‏گیری باشد. براساس استانداردهای موجود، چکیده مقاله و منابع در پوستر ذکر نمی شود.
 6. پوستر بایستی جذاب، گویا، مختصر و مفید بوده، به خوبی سازماندهی شده باشد و از ارائه جزئیات مطالب خودداری شود؛ نحوه چینش مطالب به شکلی باشد که خواننده به راحتی ترتیب مطالب را تشخیص دهد.
 7. فونت متون فارسی پوستر ترجیحاً B Nazanin و متون انگلیسی Times New Roman باشد. توصیه می‏شود اندازه قلم‏های استفاده شده در تنظیم پوستر، به گونه‏ای انتخاب شود که تمام مطالب از فاصله یک الی دو متری قابل خواندن باشد. معمولاً در کل متون فارسی، قلم‏های انگلیسی دو شماره از قلم‏های فارسی کوچکتر درنظر گرفته می‏شوند.
 8. از ارسال نمودن پوسترها به دبیرخانه جدا خودداری نموده، دبیرخانه کنفرانس هیچگونه مسئولیتی را در این خصوص بر عهده نخواهد داشت. لذا لازم است هر شخص در روز کنفرانس پوستر خود را جهت نصب به همراه داشته باشد.
 9. حتما پوستر خود را در محل مربوطه نصب نمایید. چسب و ابزار لازم برای نصب پوسترها در ورودی سالن محل نصب پوستر ها قرار داده شده است.

 

 

 

 

آرم همایش:

 

نکته بسیار مهم: برای برنامه‏ریزی هر چه بهتر، تا پایان روز دوشنبه، 15 آذرماه، فایل پوستر و پاورپوینت خود را به ایمیل همایش (fep@azaruniv.ac.ir) ارسال نموده و از وصول آن از طریق دبیراجرایی مطمئن شوید. لازم است حتما فایل خود را روز همایش به همراه داشته باشید.

 

 

پوستر همایش

طراحی و اجرا: اداره فناوری اطلاعات دانشگاه شهید مدنی آذربایجان